»Zdrav duh v zdravem telesu«, pravijo modreci. Sama pa pravim: »ZDRAV DIH V ZDRAVEM TELESU.« V enem dnevu vdihnemo več kot 22.000-krat, zato moramo poudariti optimizacijo dihanja, pravilne tehnike dihanja in razumeti osnovna spoznanja o pravilnem dihanju, uporabi prepone. Svoj glas uporabljamo vsak dan. Z njim se sporazumevamo, izražamo ter ga uporabljamo tudi pri delu. Le redko kdaj pa imamo priložnost, da bi se pravilnih tehnik uporabe in skrbi za glas priučili. Še posebej če smo govorci, pevci in veliko nastopamo. Veliko govorcev se sooča s težavami z glasom, kot so utrujenost, hripavost, šibek glas. Šola pravilnega dihanja pa nas nauči, kako učinkovito uporabljati glas in dih
Tečaj diha
Pomakni se navzdol
Dominanca, moč, energija.
TEČAJ ZDRAVEGA DIHANJA IN NEGE GLASU
1. Komu je tečaj namenjen?
Namenjen je čisto vsem, ki bi se radi naučiti pravilno dihati, še posebej pa govorcem, ki bi se radi naučili pravilno uporabljati svoj glas in zanj budno skrbeti.
2. Kaj tečaj zdravega dihanja in nege glasu za govorce obsega?
Prav vsemu temu je namenjen tečaj Zdravega dihanja in skrbi za glas za govorce. Srečanja so razdeljena na teoretični in praktični del. Zajemajo teme:
- pravilna drža govorca,
- anatomija dihal in glasu,
- pravilne tehnike vdiha in aktivnega izdiha,
- skrb za glas,
- preventiva in sanacija bolnega ter utrujenega glasu,
- pravilna prehrana,
- fizična priprava za učinkovito dihanje s prepono,
- pravilna raba glasu.
Govorci se največkrat osredotočamo na vsebino samega predavanja. To je tudi seveda zelo prav. Kakor »obleka naredi človeka«, je pri samem govorništvu pomembna tudi zunanja preobleka oz. gradnja nastopa. Pomembna je odrska prezenca, ozaveščeno dihanje in pravilna uporaba glasu. S časom postanemo vse bolj pozorni na sproščeno držo, pravilno dihanje, da se naš glas ne utrudi.
Pazljivo motrimo, v kateri del telesa vdihnemo za največjo podporo glasu. Kako sploh aktiviramo pravilne mišice za »pravilni vdih in dober, aktivni izdih«? Kako nam pri tem pomaga šport in katere vaje jačajo kapaciteto naših pljuč? Kako lahko govorimo ure in ure, pri tem pa ne poškodujemo svojega glasu in ga ne utrudimo? Igrata hrana in pijača pri tem kakšno vlogo? Kateri hrani se je dobro pred večjim govornim delom izogibati? Kako pomembno sta pri tem spanje in počitek?
3. Kaj storiti, ko nas ulovi prehlad?
Smo pred pomembnim govornim nastopom, prezentacijo in nas kar čez noč ujame prehlad. Kako lahko v kratkem času saniramo svoj glas in ga podpremo?
Kakor pri športnikih, ki se poškodujejo, se lahko zgodi tudi z našim glasom. Kako glas takrat sanirati? Katere preventivne vaje za sproščanje glasu naj redno izvajam, da do tega ne bi prišlo?
4. Čustva, stres in ostali dejavniki, ki vplivajo na dih in glas
Kako lahko čustvena ali hormonska stanja vplivajo na naš dih in glas? Kako lahko z meditacijo ojačamo globino ter kapaciteto diha? Odgovore na ta in mnoga druga vprašanja, pomembna za govorce, bomo iskali na Odvetniški šoli 2023.
5. Zakaj je pravilno dihanje tako pomembno?
Dihanje je najosnovnejša človeška življenjska funkcija. Omogoča življenje ter vse sekundarne funkcije našega bitja.
V najosnovnejši funkciji poln, močan in zdrav (v)dih naše telo oskrbuje z življenjsko pomembnimi hranili, kot je kisik, in izloča pline, ki jih naše telo ne potrebuje več, torej CO2. Vsekakor pa ima zdrav, močan vdih ključno vlogo pri zdravem počutju, mentalni moči, sprošča telo in um.
6. Katere so najpogostejše napake pri dihanju?
Pri dihanju najpogosteje zanemarjamo aktivno rabo prepone. Zrak zajemamo le s predelom prsnega koša oziroma pljuč, spodnji del trebuha pa ostaja neaktiviran.
Druga, prav tako najpogostejša napaka je nepravilna telesna drža, s katero preponi ne nudimo odpore. Rame so zakrčene, sključene, sključen je posledično tudi hrbet, prsni koš se zapre, medenica ni v svoji naravni legi, kolena so zaklenjena, vrat je pomaknjen naprej.
7. Se lahko vsak nauči pravilno dihati?
Pravilnega in zdravega (v)diha se lahko nauči VSAK, pravilno smo dihali, že ko smo se rodili. To je namreč najbolj primarna funkcija, ki je zapisana v telesu. Smo pa to žal zaradi življenjskega sloga, stresa, pogostega sedenja pozabili oziroma zanemarili.
8. Katera so Tjašina strokovna znanja in reference na področju diha?
Predvsem je svoje znanje in prakso o dihanju uspela specializirati skozi svoj petletni študij v tujini, tako na Konservatoriju za glasbo v Amsterdamu, kjer je študirala jazz petje, kot na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu, kjer se je izobraževala na področju muzikala. Osvojila je tehniko pravilnega diha, govora in petja, pravilno držo na odru, se izobraževala v Alexander tehniki, sproščanju vokala in telesa z dihom, osvojila je tudi znanja o meditaciji na odru.
Poleg formalnih študijskih predmetov pa ji je svoje znanje o dihu uspelo poglobiti tudi skozi dveletno logopedsko prakso. Na tem področju je delala z ljudmi z utrujenim glasom ter oslabljeno dihalno kapaciteto in jim nudila podporo pri dihanju. Pri tem pa mi zagotovo pomaga tudi znanje s področja transcendentalne meditacije ter izkušnje športne inštruktorice za skupinsko vadbo.